От 04 февруари 2013 г. влиза в сила новата НАРЕДБА № Iз-2539 от 17 декември 2012 г. за определяне първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение
Наредбата отменя съществуващата досега Наредба № IЗ-1959 за определяне на първоначалния максимален размер на контролните точки на водач на моторно превозно средство, условията и реда за отнемането им и списъка на нарушенията на правилата за движение по пътищата, за които се отнемат.
В новата наредба№ Iз-2539 редуциран броят на нарушенията, за които се отнемат контролни точни. Акцентът е поставен върху онези нарушения, които в най-голяма степен влияят пряко върху безопасността на движението – шофирането след употреба на алкохол, особено ако нарушението е повторно; превишаване на скоростта с над 50 км/ч; управление на спряно от движение МПС и др.
Вече на водач, който притежава контролен талон „Водач на МПС без наказания“, издаден по реда на Наредба № I-157 от 2002 г. за условията и реда за издаване на свидетелство за управление на моторни превозни средства, отчета на водачите и тяхната дисциплина (ДВ, бр. 97 от 2002 г.), не се отнемат контролни точки при налагане на наказание за нарушение, посочено в тази наредба, с изключение на нарушенията свързани с управление на МПС след употреба на алкохол и отказ за проверка с технически съоръжения.
Списък на нарушенията, за които се отнемат контролни точки
За управление на МПС, трамвай или самоходна машина при употребен алкохол
– 10 контролни точки се отнемат за първо провинение;
– 15 контролни точки (за повторно нарушение);
При отказ на водач, който управлява МПС, трамвай или самоходна машина,да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества или неизпълнение на предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му
– отнемат се 12 контролни точки;
За управление на спряно от движение МПС или състав от ППС, в който е включено спряно от движение ППС (чл. 177, ал. 1, т. 4 ЗДвП) – 5 контролни точки се отнемат;
За неправилно преминаване през железопътен прелез (чл. 180, ал. 1, т. 3, предл. 2 ЗДвП) – 5 контролни точки се отнемат;
За превишаване на разрешената максимална скорост с над 50 km/h в населено място или при извършване на обществен превоз на пътници и опасни товари (чл. 182, ал. 1, т. 6 и ал. 3, т. 6 ЗДвП) – 12 контролни точки се отнемат;
За неспиране на пътен знак „Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство!“, неправилно изпреварване или неспазване предимството на друг участник в движението (чл. 183, ал. 2, т. 3, предл. 1, 4 и 5 ЗДвП) – 8 контролни точки се отнемат;
За използване на мобилен телефон по време на управление на превозното средство освен при наличие на устройство, позволяващо използването на телефона без участието на ръцете му (чл. 183, ал. 4, т. 6 ЗДвП) – 6 контролни точки се отнемат;
За неносене на предпазен колан или за не носене на каска (чл. 183, ал. 4, т. 7 ЗДвП) – 6 контролни точки се отнемат;
За неправилен пресой или паркиране в зоната на пешеходна пътека, спирка за обществен превоз на пътници или кръстовище (чл. 183, ал. 4, т. 8 ЗДвП) – 6 контролни точки се отнемат;
За престояване или паркиране като втори ред в активна лента за движение до спрели МПС по посока на движението (чл. 183, ал. 4, т. 9 ЗДвП) – 6 контролни точки се отнемат;
За превозване на деца в нарушение на изискванията на глава втора, раздел ХХV ЗДвП (чл. 183, ал. 4, т. 10 ЗДвП) – 6 контролни точки се отнмат;
За преминаване при забраняващ сигнал на светофара (чл. 183, ал. 5, т. 1 ЗДвП) – 8 контролни точки се отнемат;
За неосигуряване на предимство при преминаване през пешеходна пътека(чл. 183, ал. 5, т. 2 ЗДвП) – 8 контролни точки се отнемат.
Отнемане на точки, загуба на правоспособност
Първоначалният максимален размер на контролните точки, отразени в контролния талон на водача е 39, независимо от опита му зад волана. При следващо издаване на свидетелство за управление на моторно превозно средство броят на наличните контролни точки не се променя.
Контролни точки се отнемат въз основа на влязло в сила наказателно постановление за констатирано нарушение.
При налагане на наказания за нарушенията, посочени в Наредбата, в наказателното постановление се отбелязват броя на отнетите и броя на оставащите контролни точки.
Възстановяване на отнетите точки
Водач, на когото са отнети всички контролни точки, губи придобитата правоспособност и е длъжен да върне свидетелството за управление в съответната служба на Министерството на вътрешните работи. Лице, което е загубило правоспособност поради отнемане на всички контролни точки, може да я възстанови след преминаване на допълнително обучение и след полагане на изпит, но не по-рано от 6 месеца след датата, на която е предал доброволно свидетелството си или същото му е било иззето от контролните органи.
При кандидатстване за придобиване на правоспособност за категория, за която се изисква стаж, се зачита съответният стаж, придобит преди загубата на правоспособността.
Реда за възстановяване на броят на точките за потвърждаване валидността на свидетелството за управление на МПС е:
1. чрез частично увеличаване с 1/3 от първоначалния брой точки след преминато допълнително обучение, но не повече от веднъж за срок от 1 година, при условие че водачът е изплатил всички наложени му наказания, което удостоверява със съответните платежни документи;
2. служебно, до максималния размер, след изтичане на две години, считано от датата, на която е влязло в сила последното наказателно постановление, с което на водача са отнети контролни точки.
Броят на точките за потвърждаване валидността на свидетелството може да се възстановява само до първоначалния максимален размер.
Допълнителното обучение на водачите на МПС за частично възстановяване броя на контролните точки се извършва по учебна документация, утвърдена от министъра на образованието, младежта и науката и министъра на вътрешните работи.
Не се допускат да преминават допълнително обучение водачи, на които са отнети всички контролни точки.
Право да предоставят допълнително обучение на водачите на МПС за частично възстановяване броя на контролните точки имат само тези физически или юридически лица, които:
1. са вписани в търговския регистър;
2. са получили разрешение за провеждане на допълнително обучение на водачите на МПС при условията и по реда на Наредбата.
Възстановяване на отнети точки чрез допълнително обучение:
Основните теми за допълнително обучение на водачите на МПС се определят от действащата към момента учебна документация, която включва:
1. стандарт за допълнително обучение;
2. учебен план;
3. модул за допълнително обучение.
- Допълнителното обучение е теоретично и се провежда в един ден в рамките на 6 учебни часа.
- Преди провеждане на допълнителното обучение обучаемите решават писмен тест за кандидат-водачи, съдържащ 30 въпроса.
- За решаване на теста на обучаемите се предоставят 30 минути преди началния час на обучението, като тези минути са извън задължителните присъствени часове на допълнителното обучение.
Частичното възстановяване на контролните точки с 1/3 от първоначалния им брой се извършва от отдел/сектор „Пътна полиция“ при СДВР/ОДМВР по местоотчет на водача след получаване на протокола за преминато допълнително обучение.
Броят на отнетите, възстановените и оставащите контролни точки за всеки водач на МПС се водят на отчет от отдел/сектор „Пътна полиция“ при СДВР/ОДМВР по местоотчет на водача и се отразяват в автоматизираната информационна система.