Language   

WWW.SHOFIOR.COM


Изпитни листовки за ДАИ 2024, с пояснения и отговори. Полезна информация

Въздействието на алкохол върху способността за шофиране

Информацията е предоставена от МВР

Съгласно Закона за движение по пътищата, водачът на пътно превозно средство е длъжен да не управлява пътно превозно средство под въздействието на алкохол, наркотици или други упойващи вещества.

Статистика
За периода 2000-2008 г. са регистрирани 3536 тежки пътнотранспортни произшествия по вина на водачи, които са били под въздействието на алкохол. При тях са загинали 477 и били тежко ранени 4463 души.

През 2008г. са били установени 25604 случая на управление на МПС от водачи под въздействие на алкохол. От тях:
  • 13938 водачи са били с концентрация на алкохол в кръвта от 0.5 до 1.2 на хиляда за което им е била наложена глоба и са били лишени от правоуправление за определен период.Наложените глоби са в размер на 4 913 285 лева, а общата продължителност на лишаване - 80 504 месеца.
  • 11666 водачи са били с концентрация на алкохол в кръвта над 1.2 на хиляда. Преписките за тези случаи са предоставени на съответния съд по местоизвършване за отношение.

Много водачи смятат, че са в безопасност когато шофират със съдържание на алкохол в кръвта, което е под законовата граница. Те обаче не са прави: не е нужно да си пиян, за да бъдеш опасен на пътя. Рискът да попаднеш в пътнотранспортно произшествие нараства едновременно с количеството на алкохол в кръвта. Тъй като алкохолът пречи на мозъка да функционира пълноценно, дори едно питие може да повлияе на способностите за шофиране.

Въздействие на алкохола върху способностите за шофиране
Ниво на алкохола 0,2-0,5 на хиляда
Преценката за дистанция и скорост на приближаващите превозни средства е изкривена. Водачът ще е склонен към поемане на по-големи рискове, особено при опасни маневри като изпреварване или шофиране прекалено близо до предното превозно средство.

Ниво на алкохола 0,5-0,8 на хиляда
Зрението е засегнато, което води до забавена реакция при червен сигнал или стоп-светлини. Водачът е склонен да кара прекалено бързо или да преценява грешно разстоянията при наближаване на завой. За мотоциклетистите е трудно да карат по права линия.

Ниво на алкохола над 0,8 на хиляда
Водачът е склонен да надценява способностите си. Зрението е дотолкова засегнато, че водачът може да не забележи навреме велосипедисти, пешеходци или паркирани коли, за да ги избегне.

Ниво на алкохола в кръвта
Нивото на алкохола в кръвта зависи от много фактори: вид и количество на питието, пол, тегло, лични навици на консумация на алкохол, дали човекът се е хранил.
Едно и също количество алкохол при различните хора ще доведе до различно ниво на алкохол.
Алкохолът се неутрализира от организма със скорост от близо една единица на час. Ако човекът е пил много предната вечер, нивото на алкохол в кръвта му на следващата сутрин може все още да е над законовата граница. Процесът не може да се ускори с пиене на чай или кафе. Броенето на единици и опитите да се прецени нивото на алкохол в кръвта не са надеждни.
Една "единица" алкохол приблизително и условно е равностойна на 1/4 литър бира, малка мярка концентрат или чаша вино.

Пример 1 за приблизително определяне на нивото на алкохола в кръвта
Мъж, който тежи 80 кг., изпива 1 литър бира с алкохолно съдържание от 5%. Теглото на телесните течности (в които се съдържа абсорбираният алкохол) е 70% от общото тегло. В нашия случай - 56 кг. Количеството на приетия чист алкохол е приблизително 40 гр. (1 л. бира = 800 гр., от които 5% се равняват на 40 гр.). За да се получи нивото на алкохол в кръвта, количеството чист алкохол се разделя на количеството телесни течности - 40:56=0,71. Нивото на алкохол в кръвта е 0,71 на хиляда.

Пример 2
Жена изпива 1 л. бира с алкохолно съдържание от 5%. Тук резултатът ще е много различен, защото жените тежат по-малко и телесните течности са само 60% от общото тегло. Ако дадената жена тежи 55 кг., телесните й течности ще тежат 33 кг. Тогава нивото на алкохол в кръвта ще бъде 40:33=1,21 на хиляда.

Допустими норми на съдържание на алкохол в кръвта на шофьора в страни от ЕС